dulingo

Maths Holiday Homework for Class 4: Check Worksheet Here! 

3 minute read
10 shares
Maths Holiday Homework for Class 4

When it comes to math, practice is the only way to improve. In the course of holidays, students tend to lose touch with math, which can make them weaker in the subject. One way to ensure that it doesn’t happen is by giving them practice worksheets as holiday homework. Hence, in this blog, we are providing you with Maths Holiday Homework for Class 4: Check the worksheet here! The worksheet provided in this blog will help students practice and improve their mathematical skills. Let us explore this blog now. 

Maths Holiday Homework for Class 4: Worksheet 

Addition: 

a) 348 + 215 = ___
b) 572 + 193 = ___
c) 426 + 384 = ___ 

Subtraction: 


a) 789 – 345 = ___
b) 621 – 198 = ___
c) 834 – 427 = ___ 

Also Read: Holiday Homework for Class 3 Science: Creative Ideas for Curious Minds 

Multiplication: 


a) 23 x 4 = ___
b) 56 x 7 = ___
c) 39 x 8 = ___ 

Division: 


a) 432 ÷ 6 = ___
b) 648 ÷ 9 = ___
c) 819 ÷ 7 = ___ 

Also Read: Fun and Engaging Holiday Homework Ideas for Classes 1-8 

Word Problems: 


a) Sarah bought 5 packs of crayons, with each pack containing 24 crayons. How many crayons did she buy in total?
b) There are 36 students in a class. If they are divided into groups of 6, how many groups are there?
c) A book has 248 pages. If Jane reads 20 pages every day, how many days will it take her to finish the book? 

Missing Numbers: 


a) 12 + ___ = 28
b) ___ – 47 = 19
c) 7 x ___ = 63
d) 72 ÷ ___ = 8 

Also Read: Class 1 Holiday Homework: Check Ideas Here! 

Counting: 

a) Count by fives up to 100: ___ , ___ , ___ , ___ , ___
b) Count backward from 50 to 30: ___ , ___ , ___ , ___ , ___
c) Count by threes up to 30: ___ , ___ , ___ , ___ , ___ 

Shapes: 

maths holiday homework for class 4

Money: 


a) If a notebook costs $1.50 and you have $10, how much change will you get if you buy 6 notebooks?
b) How much money do you have if you have 8 quarters, 5 dimes, and 3 nickels?
c) If a pack of pencils costs $3.75 and you have $20, how many packs can you buy? 

Also Read: 7 Creative Ideas For Holiday Homework for Class 4 Science 

Measurement: 


a) How many millimetres are there in a centimeter? ___
b) Measure the length of your classroom in meters. _____
c) How many kilogrammes are there in a metric tonne? ___ 

FAQs 

Q.1. How to make homework easy?

Ans: You can make your homework easy by implementing simple things like planning beforehand, making a schedule, understanding the assignment, etc.

Q.2. How to do math homework?

Ans: To complete math holiday homework, your concepts of the chapters must be clear. So, revise the chapters before starting math holiday homework and do lots of practice.

Q.3. How to complete holiday homework?

Ans: To complete holiday homework fast, start from the very first day of your vacation, set a study schedule, and stick to it. In this way, you will be able to complete your holiday homework quickly. 

Explore interesting ideas for school children here

9 Creative Ideas for Holiday Homework for Class 7 Science 7 Ideas for Holiday Homework for Class 6 Science 
Holiday Homework for Class 4 Social Science 9 Creative Ideas of Holiday Homework for Class 5 Science 
Computer Holiday Homework For Classes
5 to 8
Class 3 Holiday Homework: Session 2024-25
Summer Holiday Homework for Kindergarten: Engaging Activities for Young LearnersCreative Holiday Homework for Class 8 Science: Ideas and Exercises

To refer to interesting ideas related to children’s school education and Holiday Homework activities, follow Leverage Edu now!! 

Leave a Reply

Required fields are marked *

*

*